Championship League Snooker 2024


Morningside Arena, Leicester | June 10 - July 3 2024

Stage 1 June 10 - 29 2024

32 groups of four players, with two groups played each day across two tables. The player who tops each group table will progress to Stage Two

Week 1

Group 11 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ryan Day
3
2
1
0
8
2
6
7
£3000
Liam Davies
3
1
1
1
5
6
-1
4
£2000
Hammad Miah
3
0
3
0
6
6
0
3
£1000
Marco Fu
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Ryan Day
3
vs
0
Liam Davies
Marco Fu
2
vs
2
Hammad Miah
Marco Fu
1
vs
3
Liam Davies
From 5pm
Ryan Day
2
vs
2
Hammad Miah
Hammad Miah
2
vs
2
Liam Davies
Ryan Day
3
vs
0
Marco Fu

Group 21 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Neil Robertson
3
2
1
0
8
3
5
7
£3000
Ka Wai Cheung
3
1
1
1
5
5
0
4
£2000
Jamie Clark
3
1
1
1
6
6
0
4
£1000
Zachary Richardson
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Neil Robertson
2
vs
2
Zachary Richardson
Jamie Clark
2
vs
2
Ka Wai Cheung
Jamie Clark
3
vs
1
Zachary Richardson
From 5pm
Neil Robertson
3
vs
0
Ka Wai Cheung
Ka Wai Cheung
3
vs
0
Zachary Richardson
Neil Robertson
3
vs
1
Jamie Clark

Group 4 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Mark Williams
3
2
1
0
8
2
6
7
£3000
Connor Benzey
3
2
1
0
8
4
4
7
£2000
David Grace
3
1
0
2
4
7
-3
3
£1000
Fergal Quinn
3
0
0
3
2
9
-7
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Mark Williams
2
vs
2
Connor Benzey
David Grace
3
vs
1
Fergal Quinn
David Grace
1
vs
3
Connor Benzey
From 5pm
Mark Williams
3
vs
0
Fergal Quinn
Fergal Quinn
1
vs
3
Connor Benzey
Mark Williams
3
vs
0
David Grace

Group 17 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Chris Wakelin
3
2
1
0
8
2
6
7
£3000
Ian Burns
3
1
2
0
7
4
3
5
£2000
Rory McLeod
3
0
2
1
4
7
-3
2
£1000
Liam Pullen
3
0
1
2
2
8
-6
2
£0

Group Matches

From 12 noon
Chris Wakelin
3
vs
0
Rory McLeod
Ian Burns
3
vs
0
Liam Pullen
Ian Burns
2
vs
2
Rory McLeod
From 5pm
Chris Wakelin
3
vs
0
Liam Pullen
Liam Pullen
2
vs
2
Rory McLeod
Chris Wakelin
2
vs
2
Ian Burns

Group 25 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Matthew Stevens
3
2
1
0
8
3
5
7
£3000
Farakh Ajaib
3
1
1
1
5
5
0
4
£2000
Robbie Williams
3
1
0
2
4
6
-2
3
£1000
Haydon Pinhey
3
1
0
2
3
6
-3
3
£0

Group Matches

From 12 noon
Robbie Williams
0
vs
3
Farakh Ajaib
Matthew Stevens
3
vs
0
Haydon Pinhey
Matthew Stevens
2
vs
2
Farakh Ajaib
From 5pm
Robbie Williams
3
vs
0
Haydon Pinhey
Haydon Pinhey
3
vs
0
Farakh Ajaib
Robbie Williams
1
vs
3
Matthew Stevens

Group 31 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ashley Carty
3
3
0
0
9
1
8
9
£3000
Elliott Slessor
3
2
0
1
6
3
3
6
£2000
Simon Blackwell
3
0
1
2
3
8
-5
1
£1000
Mostafa Dorgham
3
0
1
2
2
8
-6
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Elliott Slessor
3
vs
0
Simon Blackwell
Ashley Carty
3
vs
0
Mostafa Dorgham
Ashley Carty
3
vs
1
Simon Blackwell
From 5pm
Elliott Slessor
3
vs
0
Mostafa Dorgham
Mostafa Dorgham
2
vs
2
Simon Blackwell
Elliott Slessor
0
vs
3
Ashley Carty

Group 22 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Joe O'Connor
3
1
2
0
7
5
2
4
£3000
Aaron Hill
3
1
2
0
7
5
2
4
£2000
Harvey Chandler
3
0
3
0
6
6
0
3
£1000
Oliver Lines
3
0
1
2
4
8
-4
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Joe O'Connor
2
vs
2
Harvey Chandler
Aaron Hill
3
vs
1
Oliver Lines
Aaron Hill
2
vs
2
Harvey Chandler
From 5pm
Joe O'Connor
3
vs
1
Oliver Lines
Oliver Lines
2
vs
2
Harvey Chandler
Joe O'Connor
2
vs
2
Aaron Hill

Group 23 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Michael White
3
2
1
0
8
2
6
7
£3000
Ryan Davies
3
2
0
1
6
4
2
6
£2000
Stephen Maguire
3
1
1
1
5
6
-1
4
£1000
Dean Young
3
0
0
3
2
9
-7
3
£0

Group Matches

From 12 noon
Stephen Maguire
0
vs
3
Ryan Davies
Michael White
3
vs
0
Dean Young
Michael White
3
vs
0
Ryan Davies
From 5pm
Stephen Maguire
3
vs
1
Dean Young
Dean Young
1
vs
3
Ryan Davies
Stephen Maguire
2
vs
2
Michael White

Group 10 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jackson Page
3
1
2
0
7
5
2
5
£3000
Andrew Higginson
3
1
2
0
7
5
2
5
£2000
Iulian Boiko
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1000
Rob Milkins
3
0
2
1
5
7
-2
2
£0

Group Matches

From 11am
Rob Milkins
2
vs
2
Iulian Boiko
Jackson Page
2
vs
2
Andrew Higginson
Jackson Page
2
vs
2
Iulian Boiko
Rob Milkins
2
vs
2
Andrew Higginson
Andrew Higginson
3
vs
1
Iulian Boiko
Rob Milkins
1
vs
3
Jackson Page

Group 32 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Thepchaiya Un-Nooh
3
2
1
0
8
4
4
7
£3000
Daniel Wells
3
1
2
0
7
5
2
5
£2000
Mark Joyce
3
1
0
2
5
6
-1
3
£1000
Julien Leclercq
3
0
1
2
2
8
-6
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Thepchaiya Un-Nooh
3
vs
1
Mark Joyce
Daniel Wells
2
vs
2
Julien Leclercq
Daniel Wells
3
vs
1
Mark Joyce
From 5pm
Thepchaiya Un-Nooh
3
vs
0
Julien Leclercq
Julien Leclercq
0
vs
3
Mark Joyce
Thepchaiya Un-Nooh
2
vs
2
Daniel Wells

Group 29 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ben Woollaston
3
2
1
0
8
3
5
7
£3000
Stan Moody
3
1
2
0
7
5
2
5
£2000
Dominic Dale
3
1
1
1
6
6
0
4
£1000
Dylan Emery
3
0
0
0
2
9
-7
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Dominic Dale
3
vs
1
Dylan Emery
Ben Woollaston
2
vs
2
Stan Moody
Ben Woollaston
3
vs
0
Dylan Emery
Dominic Dale
2
vs
2
Stan Moody
Stan Moody
3
vs
1
Dylan Emery
Dominic Dale
1
vs
3
Ben Woollaston

Group 30 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jamie Jones
3
1
2
0
7
4
3
5
£3000
Ishpreet Singh Chadha
3
1
2
0
7
5
2
5
£2000
Chris Totten
3
1
1
1
5
6
-1
4
£1000
Liu Hongyu
3
0
1
2
5
8
-3
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Jamie Jones
3
vs
0
Chris Totten
Liu Hongyu
1
vs
3
Ishpreet Singh Chadha
Liu Hongyu
1
vs
3
Chris Totten
From 5pm
Jamie Jones
2
vs
2
Ishpreet Singh Chadha
Ishpreet Singh Chadha
2
vs
2
Chris Totten
Jamie Jones
2
vs
2
Liu Hongyu
Week 2

Group 7 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Robbie McGuigan
2
1
0
1
4
3
1
3
£3000
Barry Pinches
2
1
0
1
4
4
0
3
£2000
Sanderson Lam
2
1
0
1
3
4
-1
3
£1000

Group Matches

From 12 noon
Sanderson Lam
0
vs
3
Robbie McGuigan
Sanderson Lam
3
vs
1
Barry Pinches
From 5pm
Robbie McGuigan
1
vs
3
Barry Pinches

Group 8 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jak Jones
3
1
2
0
7
5
2
5
£3000
Jordan Brown
3
1
2
0
7
5
2
5
£2000
Antoni Kowalski
3
0
3
0
6
6
0
3
£1000
Bulcsu Revesz
3
0
2
1
4
8
-4
2
£0

Group Matches

From 12 noon
Jak Jones
2
vs
2
Antoni Kowalski
Jordan Brown
3
vs
1
Bulcsu Revesz
Jordan Brown
2
vs
2
Antoni Kowalski
From 5pm
Jak Jones
3
vs
1
Bulcsu Revesz
Bulcsu Revesz
2
vs
2
Antoni Kowalski
Jak Jones
2
vs
2
Jordan Brown

Group 24 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Martin O'Donnell
3
2
1
0
8
4
4
7
£3000
Ricky Walden
3
2
0
1
7
4
3
6
£2000
Rory Thor
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1000
Umut Dikme
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Ricky Walden
3
vs
0
Umut Dikme
Martin O'Donnell
2
vs
2
Rory Thor
Martin O'Donnell
3
vs
1
Umut Dikme
From 5pm
Ricky Walden
3
vs
1
Rory Thor
Rory Thor
2
vs
2
Umut Dikme
Ricky Walden
1
vs
3
Martin O'Donnell

Group 28 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Wu Yize
3
3
0
0
9
3
6
9
£3000
Ross Muir
3
1
1
1
6
6
0
4
£2000
Allan Taylor
3
1
0
2
5
6
-1
3
£1000
Joshua Cooper
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Wu Yize
3
vs
1
Joshua Cooper
Ross Muir
3
vs
1
Allan Taylor
Ross Muir
2
vs
2
Joshua Cooper
From 5pm
Wu Yize
3
vs
1
Allan Taylor
Allan Taylor
3
vs
0
Joshua Cooper
Wu Yize
3
vs
1
Ross Muir
Wednesday June 19

Group 26 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Matt Selt
1
0
1
0
2
2
0
1
£0
Florian Nuessle
1
0
1
0
2
2
0
1
£0
Graeme Dott
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Alexander Ursenbacher
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Matt Selt
2
vs
2
Florian Nuessle
Graeme Dott
vs
Alexander Ursenbacher
Graeme Dott
vs
Florian Nuessle
From 5pm
Matt Selt
vs
Alexander Ursenbacher
Alexander Ursenbacher
vs
Florian Nuessle
Matt Selt
vs
Graeme Dott

Group 27 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Yuan Sijun
1
1
0
0
3
0
3
3
£0
David Lilley
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Liam Graham
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Paul Deaville
1
0
0
1
0
3
-3
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Yuan Sijun
3
vs
0
Paul Deaville
David Lilley
vs
Liam Graham
David Lilley
vs
Paul Deaville
From 5pm
Yuan Sijun
vs
Liam Graham
Liam Graham
vs
Paul Deaville
Yuan Sijun
vs
David Lilley

Group 1 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Kyren Wilson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Scott Donaldson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Baipat Siripaporn
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Daniel Womersley
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Kyren Wilson
vs
Daniel Womersley
Scott Donaldson
vs
Baipat Siripaporn
Scott Donaldson
vs
Daniel Womersley
From 5pm
Kyren Wilson
vs
Baipat Siripaporn
Baipat Siripaporn
vs
Daniel Womersley
Kyren Wilson
vs
Scott Donaldson

Group 14 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Hossein Vafaei
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Louis Heathcote
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Manasawin Phetmalaikul
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Josh Mulholland
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Hossein Vafaei
vs
Josh Mulholland
Louis Heathcote
vs
Manasawin Phetmalaikul
Louis Heathcote
vs
Josh Mulholland
From 5pm
Hossein Vafaei
vs
Manasawin Phetmalaikul
Manasawin Phetmalaikul
vs
Josh Mulholland
Hossein Vafaei
vs
Louis Heathcote

Group 13 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Si Jiahui
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Jimmy Robertson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Zak Surety
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Lee Daegyu
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Si Jiahui
vs
Lee Daegyu
Jimmy Robertson
vs
Zak Surety
Jimmy Robertson
vs
Lee Daegyu
From 5pm
Si Jiahui
vs
Zak Surety
Zak Surety
vs
Lee Daegyu
Si Jiahui
vs
Jimmy Robertson

Group 18 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Stuart Bingham
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Anthony Hamilton
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Ahmed Aly Elsayed
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Hamim Hussain
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Stuart Bingham
vs
Hamim Hussain
Anthony Hamilton
vs
Ahmed Aly Elsayed
Anthony Hamilton
vs
Hamim Hussain
From 5pm
Stuart Bingham
vs
Ahmed Aly Elsayed
Ahmed Aly Elsayed
vs
Hamim Hussain
Stuart Bingham
vs
Anthony Hamilton

Group 19 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Noppon Saengkham
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Long Zehuang
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Lei Peifan
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Alfie Davies
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Noppon Saengkham
vs
Alfie Davies
Long Zehuang
vs
Lei Peifan
Long Zehuang
vs
Alfie Davies
From 5pm
Noppon Saengkham
vs
Lei Peifan
Lei Peifan
vs
Alfie Davies
Noppon Saengkham
vs
Long Zehuang

Group 20 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Pang Junxu
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Stuart Carrington
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Gong Chenzi
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Gerard Greene
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Pang Junxu
vs
Gerard Greene
Stuart Carrington
vs
Gong Chenzi
Stuart Carrington
vs
Gerard Greene
From 5pm
Stuart Carrington
vs
Gong Chenzi
Gong Chenzi
vs
Gerard Greene
TBC
vs
Stuart Carrington
Week 3

Group 6 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Gary Wilson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Joe Perry
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Michael Holt
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Huang Jiahao
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Gary Wilson
vs
Huang Jiahao
Joe Perry
vs
Michael Holt
Joe Perry
vs
Huang Jiahao
From 5pm
Gary Wilson
vs
Michael Holt
Michael Holt
vs
Huang Jiahao
Gary Wilson
vs
Joe Perry

Group 9 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
John Higgins
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Hailong Ma
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Ben Mertens
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Artemijs Zizins
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
John Higgins
vs
Artemijs Zizins
Hailong Ma
vs
Ben Mertens
Hailong Ma
vs
Artemijs Zizins
From 5pm
John Higgins
vs
Ben Mertens
Ben Mertens
vs
Artemijs Zizins
John Higgins
vs
Hailong Ma

Group 2 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ronnie O'Sullivan
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
He Guoqiang
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Mitchell Mann
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Kayden Brierley
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Ronnie O'Sullivan
vs
Kayden Brierley
He Guoqiang
vs
Mitchell Mann
He Guoqiang
vs
Kayden Brierley
From 5pm
Ronnie O'Sullivan
vs
Mitchell Mann
Mitchell Mann
vs
Kayden Brierley
Ronnie O'Sullivan
vs
He Guoqiang

Group 12 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jack Lisowski
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Mark Davis
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Jiang Jun
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Anton Kazakov
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Jack Lisowski
vs
Anton Kazakov
Mark Davis
vs
Jiang Jun
Mark Davis
vs
Anton Kazakov
From 5pm
Jack Lisowski
vs
Jiang Jun
Jiang Jun
vs
Anton Kazakov
Jack Lisowski
vs
Mark Davis

Group 5 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ali Carter
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Xing Zihao
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Kreishh Gurbaxani
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Joshua Thomond
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Ali Carter
vs
Joshua Thomond
Xing Zihao
vs
Kreishh Gurbaxani
Xing Zihao
vs
Joshua Thomond
From 5pm
Ali Carter
vs
Kreishh Gurbaxani
Kreishh Gurbaxani
vs
Joshua Thomond
Ali Carter
vs
Xing Zihao

Group 16 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Zhou Yuelong
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Fan Zhengyi
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Alfie Burden
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Mink Nutcharut
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Zhou Yuelong
vs
Mink Nutcharut
Fan Zhengyi
vs
Alfie Burden
Fan Zhengyi
vs
Mink Nutcharut
From 5pm
Zhou Yuelong
vs
Alfie Burden
Alfie Burden
vs
Mink Nutcharut
Zhou Yuelong
vs
Fan Zhengyi

Group 3 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Shaun Murphy
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Tian Pengfei
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Reanne Evans
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Steven Hallworth
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Shaun Murphy
vs
Steven Hallworth
Tian Pengfei
vs
Reanne Evans
Tian Pengfei
vs
Steven Hallworth
From 5pm
Shaun Murphy
vs
Reanne Evans
Reanne Evans
vs
Steven Hallworth
Shaun Murphy
vs
Tian Pengfei

Group 15 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Dave Gilbert
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Xu Si
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Andrew Pagett
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Duane Jones
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Dave Gilbert
vs
Duane Jones
Xu Si
vs
Andrew Pagett
Xu Si
vs
Duane Jones
From 5pm
Dave Gilbert
vs
Andrew Pagett
Andrew Pagett
vs
Duane Jones
Dave Gilbert
vs
Xu Si

Watch Live at Matchroom.Live

sign up now
Matchroom Live