Championship League Snooker 2022


Morningside Arena | June 28 - July 29 2022

Stage One June 28 - July 21 2022
WEEK ONE

Group 24 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Robert Milkins
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Andy Hicks
3
2
1
0
8
5
3
7
£2,000
Sanderson Lam
3
1
0
2
4
7
-3
3
£1,000
Allan Taylor
3
0
0
3
3
9
-6
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Robert Milkins
3
vs
0
Sanderson Lam
Andy Hicks
3
vs
1
Allan Taylor
Andy Hicks
3
vs
1
Sanderson Lam
From 5pm
Robert Milkins
3
vs
1
Allan Taylor
Allan Taylor
1
vs
3
Sanderson Lam
Robert Milkins
2
vs
2
Andy Hicks

Group 13 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Aaron Hill
3
1
2
0
7
4
3
5
£3,000
David Grace
3
1
2
0
7
5
2
5
£2,000
Ben Hancorn
3
0
3
0
6
6
0
3
£1,000
Craig Steadman
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

From 12 noon
David Grace
2
vs
2
Ben Hancorn
Craig Steadman
0
vs
3
Aaron Hill
Craig Steadman
2
vs
2
Ben Hancorn
From 5pm
David Grace
2
vs
2
Aaron Hill
Aaron Hill
2
vs
2
Ben Hancorn
David Grace
3
vs
1
Craig Steadman

Group 4 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Zhao Xintong
3
3
0
0
9
1
8
9
£3,000
Hammad Miah
3
1
1
1
5
6
-1
4
£2,000
Michael Holt
3
1
0
2
5
7
-2
3
£1,000
Adam Duffy
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Zhao Xintong
3
vs
1
Michael Holt
Hammad Miah
2
vs
2
Adam Duffy
Hammad Miah
3
vs
1
Michael Holt
From 5pm
Zhao Xintong
3
vs
0
Adam Duffy
Adam Duffy
1
vs
3
Michael Holt
Zhao Xintong
3
vs
0
Hammad Miah

Group 31 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Anthony Hamilton
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Noppon Saengkham
3
2
0
1
7
4
3
6
£2,000
Ashley Hugill
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Steven Hallworth
3
0
1
2
2
8
-6
1
£0

Group Matches

From 12 noon
Noppon Saengkham
3
vs
0
Steven Hallworth
Anthony Hamilton
2
vs
2
Ashley Hugill
Anthony Hamilton
3
vs
0
Steven Hallworth
From 5pm
Noppon Saengkham
3
vs
1
Ashley Hugill
Ashley Hugill
2
vs
2
Steven Hallworth
Noppon Saengkham
1
vs
3
Anthony Hamilton

Group 6 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Michael Judge
3
1
2
0
7
5
2
5
£3,000
Kyren Wilson
3
0
3
0
6
6
0
3
£2,000
Zhang Anda
3
0
3
0
6
6
0
3
£1,000
Luke Simmonds
3
0
2
1
5
7
-2
2
£0

Group Matches

From 12 noon
Kyren Wilson
2
vs
2
Luke Simmonds
Zhang Anda
2
vs
2
Michael Judge
Zhang Anda
2
vs
2
Luke Simmonds
From 5pm
Kyren Wilson
2
vs
2
Michael Judge
Michael Judge
3
vs
1
Luke Simmonds
Kyren Wilson
2
vs
2
Zhang Anda

Group 26 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Chris Wakelin
3
2
0
1
6
4
2
6
£3,000
Tom Ford
3
1
1
1
6
5
1
4
£2,000
Ian Burns
3
1
1
1
6
6
0
4
£1,000
Anton Kazakov
3
1
0
2
4
7
-3
3
£0

Group Matches

From 12 noon
Tom Ford
1
vs
3
Anton Kazakov
Chris Wakelin
3
vs
1
Ian Burns
Chris Wakelin
3
vs
0
Anton Kazakov
From 5pm
Tom Ford
2
vs
2
Ian Burns
Ian Burns
3
vs
1
Anton Kazakov
Tom Ford
3
vs
0
Chris Wakelin
Friday July 1

Group 10 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Luca Brecel
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Robbie Williams
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Oliver Brown
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Zhao Jianbo
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Luca Brecel
vs
Zhao Jianbo
Robbie Williams
vs
Oliver Brown
Robbie Williams
vs
Zhao Jianbo
From 5pm
Luca Brecel
vs
Oliver Brown
Oliver Brown
vs
Zhao Jianbo
Luca Brecel
vs
Robbie Williams

Group 29 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Lu Ning
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Oliver Lines
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Chen Zifan
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
John Astley
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Lu Ning
vs
John Astley
Oliver Lines
vs
Chen Zifan
Oliver Lines
vs
John Astley
From 5pm
Lu Ning
vs
Chen Zifan
Chen Zifan
vs
John Astley
Lu Ning
vs
Oliver Lines
WEEK TWO

Group 1 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ronnie O'Sullivan
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Alexander Ursenbacher
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Alfie Burden
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Farkah Ajaib
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Ronnie O'Sullivan
vs
Farkh Ajaib
Alexander Ursenbacher
vs
Alfie Burden
Alexander Ursenbacher
vs
Farkh Ajaib
From 5pm
Ronnie O'Sullivan
vs
Alfie Burden
Alfie Burden
vs
Farkh Ajaib
Ronnie O'Sullivan
vs
Alexander Ursenbacher

Group 27 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jamie Jones
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Sam Craigie
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
David Lilley
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Andres Petrov
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Jamie Jones
vs
Andres Petrov
Sam Craigie
vs
David Lilley
Sam Craigie
vs
Andres Petrov
From 5pm
Jamie Jones
vs
David Lilley
David Lilley
vs
Andres Petrov
Jamie Jones
vs
Sam Craigie

Group 15 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ricky Walden
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Jackson Page
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Gerard Greene
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Andy Lee
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Ricky Walden
vs
Andy Lee
Jackson Page
vs
Gerard Greene
Jackson Page
vs
Andy Lee
From 5pm
Ricky Walden
vs
Gerard Greene
Gerard Greene
vs
Andy Lee
Ricky Walden
vs
Jackson Page

Group 32 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Xiao Guodong
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Scott Donaldson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Nutcharut Wongharuthai
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Rod Lawler
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Xiao Guodong
vs
Rod Lawler
Scott Donaldson
vs
Nutcharut Wongharuthai
Scott Donaldson
vs
Rod Lawler
From 5pm
Xiao Guodong
vs
Nutcharut Wongharuthai
Nutcharut Wongharuthai
vs
Rod Lawler
Xiao Guodong
vs
Scott Donaldson

Group 9 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Barry Hawkins
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Yuan SiJun
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Lei Peifan
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Ken Doherty
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Barry Hawkins
vs
Ken Doherty
Yuan SiJun
vs
Lei Peifan
Yuan SiJun
vs
Ken Doherty
From 5pm
Barry Hawkins
vs
Lei Peifan
Lei Peifan
vs
Ken Doherty
Barry Hawkins
vs
Yuan SiJun

Group 30 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Graeme Dott
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Lyu Haotian
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Fraser Patrick
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Haydon Pinhey
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Graeme Dott
vs
Haydon Pinhey
Lyu Haotian
vs
Fraser Patrick
Lyu Haotian
vs
Haydon Pinhey
From 5pm
Graeme Dott
vs
Fraser Patrick
Fraser Patrick
vs
Haydon Pinhey
Graeme Dott
vs
Lyu Haotian

Group 3 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Mark Selby
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Ben Woollaston
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Zhang Jiankang
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
James Cahill
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Mark Selby
vs
James Cahill
Ben Woollaston
vs
Zhang Jiankang
Ben Woollaston
vs
James Cahill
From 5pm
Mark Selby
vs
Zhang Jiankang
Zhang Jiankang
vs
James Cahill
Mark Selby
vs
Ben Woollaston

Group 23 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Joe Perry
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Elliot Slessor
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Lukas Kleckers
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Andrew Higginson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Joe Perry
vs
Andrew Higginson
Elliot Slessor
vs
Lukas Kleckers
Elliot Slessor
vs
Andrew Higginson
From 5pm
Joe Perry
vs
Lukas Kleckers
Lukas Kleckers
vs
Andrew Higginson
Joe Perry
vs
Elliot Slessor
WEEK THREE

Group 5 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Mark Williams
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Li Hang
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Andrew Pagett
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Rory McLeod
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Mark Williams
vs
Rory McLeod
Li Hang
vs
Andrew Pagett
Li Hang
vs
Rory McLeod
Mark Williams
vs
Andrew Pagett
Andrew Pagett
vs
Rory McLeod
Mark Williams
vs
Li Hang

Group 28 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Gary Wilson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Jak Jones
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Barry Pinches
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Africa
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Gary Wilson
vs
TBC
Jak Jones
vs
Barry Pinches
Jak Jones
vs
TBC
From 5pm
Gary Wilson
vs
Barry Pinches
Barry Pinches
vs
TBC
Gary Wilson
vs
Jak Jones

Group 22 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jimmy Robertson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Thepchaiya Un-Nooh
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Marco Fu
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Ian Martin
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Jimmy Robertson
vs
Ian Martin
Thepchaiya Un-Nooh
vs
Marco Fu
Thepchaiya Un-Nooh
vs
Ian Martin
From 5pm
Jimmy Robertson
vs
Marco Fu
Marco Fu
vs
Ian Martin
Jimmy Robertson
vs
Thepchaiya Un-Nooh

Group 21 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Stephen Maguire
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Matthew Stevens
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Mitchell Mann
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Si Jiahui
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Stephen Maguire
vs
Si Jiahui
Matthew Stevens
vs
Mitchell Mann
Matthew Stevens
vs
Si Jiahui
From 5pm
Stephen Maguire
vs
Mitchell Mann
Mitchell Mann
vs
Si Jiahui
Stephen Maguire
vs
Matthew Stevens

Group 20 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Zhou Yuelong
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Mark King
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Chang Bingyu
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Fergal O'Brien
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Zhou Yuelong
vs
Fergal O'Brien
Mark King
vs
Chang Bingyu
Mark King
vs
Fergal O'Brien
From 5pm
Zhou Yuelong
vs
Fergal O'Brien
Chang Bingyu
vs
Fergal O'Brien
Zhou Yuelong
vs
Mark King

Group 18 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Matthew Selt
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Dominic Dale
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Duane Jones
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Daniel Wells
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Matthew Selt
vs
Daniel Wells
Dominic Dale
vs
Duane Jones
Dominic Dale
vs
Daniel Wells
From 5pm
Matthew Selt
vs
Duane Jones
Duane Jones
vs
Daniel Wells
Matthew Selt
vs
Dominic Dale

Group 17 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ali Carter
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Wu Yize
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Louis Heathcote
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Kurt Maflin
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Ali Carter
vs
Kurt Maflin
Wu Yize
vs
Louis Heathcote
Wu Yize
vs
Kurt Maflin
From 5pm
Ali Carter
vs
Louis Heathcote
Louis Heathcote
vs
Kurt Maflin
Ali Carter
vs
Wu Yize

Group 25 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ryan Day
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Pang Junxu
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Reanne Evans
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Dylan Emery
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Ryan Day
vs
Dylan Emery
Pang Junxu
vs
Reanne Evans
Pang Junxu
vs
Dylan Emery
From 5pm
Ryan Day
vs
Dylan Emery
Reanne Evans
vs
Reanne Evans
Ryan Day
vs
Pang Junxu
WEEK FOUR

Group 11 Table 1 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Stuart Bingham
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Cao Yupeng
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Peter Lines
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Asian Q School 1
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Stuart Bingham
vs
TBC
Cao Yupeng
vs
Peter Lines
Cao Yupeng
vs
TBC
From 5pm
Stuart Bingham
vs
Peter Lines
Peter Lines
vs
TBC
Stuart Bingham
vs
Cao Yupeng

Group 14 Table 2 From 12 noon

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Hossein Vafaei
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Tian Pengfei
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
On Yee Ng
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Ryan Thomerson
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group Matches

From 12 noon
Hossein Vafaei
vs
Ryan Thomerson
Tian Pengfei
vs
On Yee Ng
Tian Pengfei
vs
Ryan Thomerson
From 5pm
Hossein Vafaei
vs
On Yee Ng
On Yee Ng
vs
Ryan Thomerson
Hossein Vafaei
vs
Tian Pengfei

Group 2

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Judd Trump
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Jamie Clarke
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Sean O'Sullivan
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Yisong Peng
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group 7

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Shaun Murphy
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Liam Highfield
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Xu Si
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
EBSA 2
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group 16

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
David Gilbert
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Joe O'Connor
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Zak Surety
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
TBC 2
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group 19

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jordan Brown
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Mark Davis
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Jimmy White
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Ross Muir
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group 12

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Mark Allen
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Stuart Carrington
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Jenson Kendrick
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Asian Q School 3
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Group 8

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jack Lisowski
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Mark Joyce
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Michael White
0
0
0
0
0
0
0
0
£0
Julien Leclercq
0
0
0
0
0
0
0
0
£0

Watch Live at Matchroom.Live

sign up now
Matchroom Live